5 Φεβρουάριος 2020, 23:15 - Τελευταία Ενημέρωση: 5 Φεβρουάριος 2020, 23:10

Ήττα στο Βελιγράδι για τον Παναθηναϊκό, νίκησαν ΑΕΚ και Προμηθέας

• Ήττα στο Βελιγράδι για τον Παναθηναϊκό, νίκησαν ΑΕΚ και Προμηθέας
    Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Άνβιλ (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Παναγιώτης Μοσχανδρέου)

Οδυνηρή ήττα (δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας) με 78-73 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, σε παιχνίδι για την 23η αγωνιστική της Euroleague. Η ελληνική ομάδα πλήρωσε σε σημαντικό βαθμό τα λάθη που έκανε στην τελευταία περίοδο καθώς δέχθηκε 32 πόντους και είδε τους Σέρβους να γυρνούν το παιχνίδι και τελικά να φτάνουν στη νίκη που τους κρατά ζωντανούς στη μάχη της πρόκρισης. Με ρεκόρ 13-10 ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να βρίσκεται μόνος στην έκτη θέση έχοντας διαφορά ασφαλείας δύο νικών από την ένατη θέση. Τα δεκάλεπτα: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73.

Νικηφόρα ολοκλήρωσε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο του Basketball Champions League. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε το ...καθήκον της απέναντι στην Άνβιλ, την οποία νίκησε με 83-72 στο ΟΑΚΑ , σε παιχνίδι για την 14η αγωνιστική. Έτσι, τερμάτισε στη στη δεύτερη θέση του Β΄ ομίλου με ρεκόρ 9-5 και εξασφάλισε το πλεονέκτημα της έδρας στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Χρυσικόπουλος και Ρογκαβόπουλος με 15 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ της «Βασίλισσας». Τα δεκάλεπτα: 19-20, 44-38, 65-54, 83-72.

Σημαντική νίκη πέτυχε και ο Προμηθέας που επικράτησε με 67-56 της Μπρέσια μέσα στο«Δημ. Τόφαλος» για την 5η αγωνιστική και απέκτησε ισχυρό προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του EuroCup. Η ομάδα της Πάτρας πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και τρίτη στο σύνολο στον 6ο όμιλό της φάσης των «16». Οι Αχαιοί υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους στην τρίτη ήττα τους και παράλληλα κάλυψαν τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα (63-57). Πολυτιμότερος παίκτης της ομάδας του Μάκη Γιατρά ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λακουϊντάνα Τομάσο με 16 πόντους. Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-32, 57-51, 67-56.