18 Ιανουάριος 2020, 23:59 - Τελευταία Ενημέρωση: 18 Ιανουάριος 2020, 23:12

«Διπλό» ο ΟΦΗ, στις καθυστερήσεις πήρε βαθμό ο Παναιτωλικός

• «Διπλό» ο ΟΦΗ, στις καθυστερήσεις πήρε βαθμό ο Παναιτωλικός
    Στιγμιότυπο από το Πανιώνιος-ΟΦΗ για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Γεωργία Παναγοπούλου)

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΟΦΗ μέσα στη Νέα Σμύρνη. Οι Κρητικοί επικράτησαν με 2-1 του Πανιωνίου για την 19η αγωνιστική της Super League και ανέβηκαν στην 4η θέση του πίνακα με 26 βαθμούς. Στον αντίποδα, οι Κυανέρυθροι παρέμειναν στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα (6 β.). Ο Φιγκεϊρέδο άνοιξε το σκορ στο 8΄, ο Μιλόγεβιτς έκανε το 1-1 στο 48΄ και ο Τσιλιανίδης στο 55΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Λίγο αργότερα (στο 69ο λεπτό), ο 25χρονος επιθετικός έχασε πέναλτι.

Στο αλλο ματς του Σαββάτου, Παναιτωλικός και Λαμία ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο Αγρίνιο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 43΄ με κεφαλιά του Μπεχαράνο, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Ντάουντα. Ο Νιγηριανός, που ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα της Λαμίας Κώστα Θεοδωόπουλο, σκόραρε στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναιτωλικού. Η ομάδα της Φθιώτιδας παρέμεινε στους 23 βαθμούς, ενώ οι Αγρινιώτες πήγαν στους 9 και βρίσκονται στην προτελευταία θέση του πίνακα.

Την Κυριακή (19/1) παίζουν: Ξάνθη-Παναθηναϊκός (15:00), ΑΕΚ-ΑΕΛ (17:15), Ατρόμητος-Βόλος (17:15), ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης (18:00), Ολυμπιακός-Άρης (19:30).