11 Ιανουάριος 2020, 22:40 - Τελευταία Ενημέρωση: 11 Ιανουάριος 2020, 22:39

Super League: Τρίποντο... πλέι οφ από την Ξάνθη

• Super League: Τρίποντο... πλέι οφ από την Ξάνθη
    Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Βόλος-Ξάνθη για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος που έγινε στο Πανθεσσαλικό Στάδιο (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Βασίλης Οικονόμου)

Πολύτιμη νίκη, στην προσπάθεια που κάνει για να συμμετάσχει στα πλέι οφ της Super League πέτυχε η Ξάνθη μέσα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου επικράτησε 3-1 του Βόλου, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Ακρίτες άνοιξαν το σκορ με τον Μπαξεβανίδη στο 41ο λεπτό. Ο Γέντρισεκ ισοφάρισε στο 56΄. Ωστόσο, το τέρμα του Τεσέιρα Εντουάρντο στο 73΄ και το αυτογκόλ του Φράνκο Φεράρι στο 80΄ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Μουνίθ (απέκρουσε ο Άμπαντ) στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και έπαιξαν με παίκτη λιγότερο από το 67΄ λόγω αποβολής του Οικονόμου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μια κεφαλιά του Πέτρου Γιακουμάκη (από κόρνερ του Γκάλο) στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη (0-1) στον Ατρόμητο στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, που έγινε στο Αγρίνιο στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Περιστερίου παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ με 25 βαθμούς, ενώ στην προτελευταία θέση παρέμειναν οι γηπεδούχοι με 8 βαθμούς.

ΑΕΛ και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως τέρματα (0-0) στο «AEL FC Arena», σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Super League. Αποτέλεσμα που έφερε τους Θεσσαλονικείς στους 26 βαθμούς (ισοβαθμούν με την Ξάνθη), αλλά και τους «βυσσινί» (23 β.) πιο κοντά στις θέσεις των πλέι οφ.

Η αγωνιστική δράση συνεχίζεται την Κυριακή (12/1) όπου ξεχωρίζει το μεγάλο ντέρμπι των Δικεφάλων ΠΑΟΚ-ΑΕΚ στην Τούμπα (19:30). Θα γίνουν επίσης οι αναμετρήσεις: Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ (15:00), Λαμία-Ολυμπιακός (17:15) και Παναθηναϊκός-Πανιώνιος (19:30).