21 Δεκέμβριος 2019, 21:58 - Τελευταία Ενημέρωση: 21 Δεκέμβριος 2019, 21:53

Ο Προμηθέας πήρε «διπλό» επί του ΠΑΟΚ στην παράταση

• Ο Προμηθέας πήρε «διπλό» επί του ΠΑΟΚ στην παράταση
    Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Προμηθέας Πάτρας (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Δημήτρης Τοσίδης)

Σπουδαίο «διπλό» μέσα στην Πυλαία, μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι, πήρε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε με 90-86 (κ.α. 76-76) στην παράταση του ΠΑΟΚ και παραμένει στην 2η θέση της βαθμολογίας της Βasket League. Οι φιλοξενούμενοι, με καθοριστικό παίκτη τον Τσέις Φίλερ (27 πόντοι με 10/15 σουτ εντός πεδιάς) επιβλήθηκαν στο «Παλατάκι» σε μια συναρπαστική αναμέτρηση που είχε έντονες εναλλαγές στο σκορ και στα συναισθήματα.

Έτσι, η ομάδα της Πάτρας θα έχει την ευκαιρία σε περίπτωση νίκης επί του Άρη το ερχόμενο Σάββατο, μέσα στο «Δημ. Τόφαλος» να αποχαιρετήσει το 2019 και τον Α΄ γύρο του πρωταθλήματος στην 2η θέση, που θα είναι η υψηλότερη στην ιστορία της στην κανονική περίοδο. Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-32, 58-56, 76-76 (κ.α.), 86-90.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Σαββάτου για την 12η αγωνιστική σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Κολοσσός Ρόδου-Περιστέρι 101-84, Ήφαιστος Λήμνου-Ηρακλής 79-65, Άρης-Λαύριο 81-70, Ιωνικός Νίκαιας-Πανιώνιος 108-74. Την Κυριακή (22/12) παίζουν Παναθηναϊκός-Ρέθυμνο και Λάρισα-ΑΕΚ.