15 Δεκέμβριος 2019, 22:04 - Τελευταία Ενημέρωση: 15 Δεκέμβριος 2019, 21:59

Άνετες νίκες για Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ

• Άνετες νίκες για Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ
    Στιγμιότυπο από το παιχνίδι Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός για την 14η αγωνιστική της Super League στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Κώστας Κολλιντζογιαννάκης)

Εύκολο βράδυ είχε ο Ολυμπιακός στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», όπου νίκησε άνετα 5-0 τον Αστέρα Τρίπολης, σε παιχνίδι που έγινε σήμερα για την 14η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Πειραιά πέτυχε τέσσερα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο με τους Μασούρα (5΄), Ποντένσε (9΄) και Ελ  Αραμπί (34΄, 44΄) και ουσιαστικά «κλείδωσε» το τρίποντο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μασούρας στο 73΄. Ο Αστέρας έπαιζε από το 16΄ με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Πασαλίδη.

Στο Αγρίνιο, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε αποφασιστικός και ιδιαίτερα επιθετικός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, επικρατώντας τελικά 3-0 του Παναιτωλικού. Στο 7΄ ο Πέλκας με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1. Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος του βορρά σημείωσε άλλα δύο τέρματα, ένα με κοντινή προβολή του Λημνιού στο 66΄ κι ένα ακόμη με τον Άκπομ τρία λεπτό αργότερα. Έτσι, έφτασε στη 10η νίκη του στο πρωτάθλημα, παραμένοντας ισόβαθμος (34β.) με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας. Αντίθετα, ο Παναιτωλικός συνεχίζει στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα (4β.).

Στα άλλα παιχνίδια της Κυριακής για τη Super League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Λάρισα-Ατρόμητος 1-2 (Φατιόν 43΄ - Ούμπιδες 5΄, Ουγκράι 20΄), Βόλος ΝΠΣ-Πανιώνιος 2-1 (Μουνίθ 74΄, Τσοκάνης 87΄ - Εμμανουηλίδης 27΄).