7 Δεκέμβριος 2019, 22:20 - Τελευταία Ενημέρωση: 7 Δεκέμβριος 2019, 22:20

Super League: Νίκες για Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ

• Super League: Νίκες για Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ
    Στιγμιότυπο από τον αγώνα του Αγρινίου ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Ολυμπιακό (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Νίκη Μπέρερη)

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε χωρίς πρόβλημα το εμπόδιο του Παναιτωλικού, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σήμερα στο Αγρίνιο, σε αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική της Super League. Ένα ημίχρονο, εν προκειμένω το πρώτο, ήταν αρκετό για τους Ερυθρόλευκους, προκειμένου να θέσουν τις βάσεις για το τρίποντο. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Ποντένσε πλάσαρε τον Κνετ για το 0-1. Στο 33΄, οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση όταν ο Αριγίμπι με ωραία προσπάθεια και τεχνικό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σα. Ωστόσο, ο Ελ Αραμπί βρήκε δύο φορές δίχτυα στη συνέχεια (41΄ και 45+1΄), διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Έτσι, ο Ολυμπιακός έκλεισε τον πρώτο γύρο στην κορυφή του πρωταθλήματος, ισόβαθμος με τον ΠΑΟΚ που νίκησε 2-0 την Ξάνθη στην Τούμπα. Ο Δικέφαλος του βορρά είχε τέσσερα δοκάρια, τρία άκυρα γκολ και αρκετές ευκαιρίες, αλλά στο τέλος κατέβαλε την μαχητική Ξάνθη με δύο γκολ που σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Στο 80΄ ο Μπίσεσβαρ έκανε το 1-0 και οκτώ λεπτά αργότερα ο Κρέσπο έγραψε το 2-0.

Η παρουσία του Μάσιμο Καρέρα, του Ιταλού τεχνικού που αναλαμβάνει τα ηνία της ΑΕΚ, στο Ολυμπιακό Στάδιο φαίνεται πως έδωσε φτερά στους παίκτες της Ένωσης που διέσυραν με 5-0 τον Πανιώνιο για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και έκλεισε εντυπωσιακά τον πρώτο γύρο. Χατ τρικ σημείωσε ο Ολιβέιρα (17΄, 28΄, 64΄), ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Βέρντε (77΄) και Μάνταλος (89΄).

Την Κυριακή (8/12) παίζουν: Λαμία-ΟΦΗ, Αστέρας Τρίπολης-Λάρισα, Ατρόμητος-Άρης και Βόλος-Παναθηναϊκός.