5 Δεκέμβριος 2019, 00:45 - Τελευταία Ενημέρωση: 5 Δεκέμβριος 2019, 00:29

Κύπελλο Ελλάδας: Ποιοι πήραν εισιτήριο για τους «16»

• Κύπελλο Ελλάδας: Ποιοι πήραν εισιτήριο για τους «16»
    Στιγμιότυπο από το παιχνίδι Κυπέλλου ΑΕΛ-Καλαμάτα (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Αποστόλης Ντόμαλης)

Η ΑΕΛ νίκησε 1-0 (Ουάρντα 50΄) την Καλαμάτα στο «AEL FC Arena», ωστόσο, η «Μαύρη Θύελλα» ήταν αυτή που έφυγε από την θεσσαλική πόλη με το εισιτήριο της πρόκρισης για τις 16 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου Ελλάδας (οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να καλύψουν την ήττα με 3-0 που είχαν υποστεί στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων.

Επίσης, ο ΠΑΣ Γιάννινα προκρίθηκε στη φάση των «16» με δύο νίκες επί της Βέροιας, της οποίας επιβλήθηκε και απόψε, στην έδρα της αυτή τη φορά, με 2-1. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου», που είχε επικρατήσει στο παιχνίδι των «Ζωσιμάδων» με 1-0, πήρε προβάδισμα στο 37ο λεπτό με γκολ του Παμλίδη, για να ισοφαρίσει η «βασίλισσα του βορρά» στο 41΄ με τον Μεληκιώτη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παμλίδης κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Πήλιος στο 90΄+4 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Με χατ τρικ του Σωτήρη Τσιλούλη και άλλα τρία τέρματα από τους Δούμτσιο, Καμαρά και Παπανικολάου ο Πανιώνιος επικράτησε 6-0 του Ολυμπιακού Βόλου και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα του 5ου γύρου του Κυπέλλου Ελλάδας: Παναιτωλικός-Ιαλυσός 5-1 (πέρασε ο Παναιτωλικός), Εργοτέλης-Τρίκαλα 0-1 (πέρασαν τα Τρίκαλα), Αστέρας Τρίπολης-Πλατανιάς 3-2 παρ., κ.α. 0-1 (πέρασε ο Αστέρας), ΟΦΗ-Καβάλα 4-0 (πέρασε ο ΟΦΗ), Ξάνθη-Απόλλων Λάρισας 3-0 (πέρασε η Ξάνθη).