16 Σεπτέμβριος 2019, 00:11 - Τελευταία Ενημέρωση: 15 Σεπτέμβριος 2019, 23:48

Σαρωτικός ο Άρης με Παναθηναϊκό, καθάρισε η ΑΕΚ με Λαμία

• Σαρωτικός ο Άρης με Παναθηναϊκό, καθάρισε η ΑΕΚ με Λαμία
    Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τη Λαμία στο ΟΑΚΑ (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Παναγιώτης Μοσχανδρέου)

Ο Άρης ήταν εντυπωσιακός απέναντι στον Παναθηναϊκό, στη Θεσσαλονίκη, πετυχαίνοντας ευρεία νίκη (4-0) επί των Πράσινων και μετατρέποντας σε παράσταση για έναν ρόλο το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Super League στο «Κλεάνθης Βικελίδης». To παρθενικό «τρίποντο» των Κίτρινων στο φετινό πρωτάθλημα είχε την υπογραφή του Γιάννη Φετφατζίδη, ο οποίος σημείωσε ένα γκολ (με κεφαλιά στο 20΄) και έδωσε δύο ασίστ. Τα άλλα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Βέλεθ (44΄), Ντιγκινί (54΄), Ιντέγε (64΄). Στον αντίποδα, η ομάδα του Γιώργου Δώνη προβλημάτισε σε ένα ακόμη ματς.

Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και καθάρισε το τρίποντο (2-0) απέναντι στη Λαμία, στο παιχνίδι που έγινε στο Ολυμπιακό Στάδιο. Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Βασίλη Πλιάτσικα μετά από προσπάθεια του MVP της αναμέτρησης Μάρκο Λιβάια στο 37'. Το 2-0 για την Ένωση, που πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα, έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με κοντινό πλασέ του Βράνιες μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιβάια.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, τιμήθηκε η Ημέρα Εθνικής Μνήμης Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικράς Ασίας. Στο κέντρο του ΟΑΚΑ, πριν από την σέντρα, κρατήθηκε σιγή ενός λεπτού, όπως είχε ζητήσει η ΑΕΚ και είχε εγκριθεί το αίτημά της από τη διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος. «Για τις αλησμόνητες πατρίδες των προγόνων μας! Ενός λεπτού σιγή πριν από τον αγώνα με τη Λαμία για την 97η επέτειο της Γενοκτονίας των Ελλήνων της Μικρας Ασίας! Τιμάμε το παρελθόν μας και δεν ξεχνάμε ποτέ!», ήταν το σχόλιο της κιτρινόμαυρης ΠΑΕ στο Facebook.

Στα άλλα δύο ματς της Κυριακής, η Ξάνθη νίκησε 2-1 (Τζουρίτσκοβιτς 19΄, Στούρτζεον 35΄ - Φερνάντεθ 57΄) τον Αστέρα Τρίπολης στα Πηγάδια και έκανε το 3Χ3 στο ξεκίνημα του πρωταθλήμας, ενώ ο Πανιώνιος επικράτησε 1-0 (Μαξίμοβιτς 55΄) της ΑΕΛ στη Νέα Σμύρνη.