31 Αύγουστος 2019, 09:47 - Τελευταία Ενημέρωση: 31 Αύγουστος 2019, 09:21

Ξεκινά το Μουντομπάσκετ 2019 – Πότε παίζει η Εθνική Ελλάδας

  • Ξεκινά το Μουντομπάσκετ 2019 – Πότε παίζει η Εθνική Ελλάδας
    Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε προσπάθειά του στο παιχνίδι με την Τουρκία στο πρόσφατο τουρνουά «Ακρόπολις» (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Γεωργία Παναγοπούλου)

Η Εθνική ομάδα των Ανδρών, δέκα χρόνια μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας το 2009, και 13 μετά την κατάκτηση του ασημένιου στο Μουντομπάσκετ της Ιαπωνίας, βάζει πλώρη για νέες διακρίσεις στη φετινή διοργάνωση που ανοίγει την αγωνιστική του αυλαία σήμερα στην Κίνα.

Με ηγέτη τον MVP του NBA Γιάννη Αντεντοκούνμπο, και με ισχυρό όπλο ίσως το πιο πλήρες ρόστερ των τελευταίων χρόνων, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου δείχνει είναι έτοιμη να διεκδικήσει μία θέση στα μετάλλια, κόντρα σε ισχυρούς αντιπάλους, όπως οι ΗΠΑ, η Σερβία, η Ισπανία, η Λιθουανία, η Γαλλία και η Βραζιλία.

Η ΕΡΤ Sports, που θα μεταδόσει όλα τα παιχνίδια της Εθνικής στους ομίλους, μαζί με την ΕΡΤ2, την ΕΡΤ3, την (υβριδική και διαδικτυακή) ΕΡΤ Play 1 και την ΕΡΑ Σπορ, θα συνδέονται ζωντανά με την Κίνα από τις 10:30 μέχρι τις 17:30 για να καλύψουν τις προσπάθειες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και των υπόλοιπων ομάδων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των μεταδόσεων της ΕΡΤ στη φάση των ομίλων:

Σάββατο 31/08

  • 10:30 Ανγκόλα - Σερβία (ΕΡΤ2).
  • 11:00 Πολωνία - Βενεζουέλα (EPT PLAY 1).
  • 11:30 Ρωσία - Νιγηρία (ΕΡΤ SPORTS).
  • 14:30 Φιλιππίνες - Ιταλία (ΕΡΤ3).
  • 15:00 Ακτή Ελεφαντοστού - Κίνα (ΕΡΤ SPORTS).
  • 15:30 Ισπανία - Τυνησία (ΕΡΤ2).
  • 15:30 Αργεντινή - Κορέα (ΕΡΤ PLAY 1).

Κυριακή 01/09

  • 10:30 Καναδάς - Αυστραλία (ΕΡΤ PLAY 1).
  • 11:00 Νέα Ζηλανδία - Βραζιλία (EPT SPORTS).
  • 11:30 Τουρκία - Ιαπωνία (ΕΡΤ2).
  • 14:30 Σενεγάλη - Λιθουανία (ΕΡΤ PLAY 1).
  • 15:00 Ελλάδα - Μαυροβούνιο (ΕΡΤ SPORTS).
  • 15:30 Τσεχία - ΗΠΑ (ΕΡΤ2).
  • 15:30 Γαλλία - Γερμανία (ΕΡΤ3).

Δευτέρα 02/09

  • 10:30 Ιταλία - Ανγκόλα (ΕΡΤ2).
  • 11:00 Βενεζουέλα - Ακτή Ελεφαντοστού (EPT PLAY 1).
  • 11:30 Νιγηρία - Αργεντινή (ΕΡΤ SPORTS).
  • 14:30 Σερβία - Φιλιππίνες (ΕΡΤ3).
  • 15:00 Κίνα - Πολωνία (ΕΡΤ2).
  • 15:30 Πουέρτο Ρίκο - Ισπανία (ΕΡΤ SPORTS).
  • 15:30 Κορέα - Ρωσία (ΕΡΤ PLAY 1).

Τρίτη 03/09

  • 10:30 Αυστραλία - Σενεγάλη (ΕΡΤ PLAY 1).
  • 11:00 Μαυροβούνιο - Νέα Ζηλανδία (EPT SPORTS).
  • 11:30 Ιαπωνία - Τσεχία (ΕΡΤ2).
  • 14:30 Λιθουανία - Καναδάς (ΕΡΤ3).
  • 15:00 Βραζιλία - Ελλάδα (ΕΡΤ SPORTS).
  • 15:30 ΗΠΑ - Τουρκία (ΕΡΤ2).
  • 15.30 Ιορδανία - Γαλλία (ΕΡΤ PLAY 1).

Τετάρτη 04/09

  • 10:30 Ανγκόλα - Φιλιππίνες (ΕΡΤ2).
  • 11:00 Ακτή Ελεφαντοστού - Πολωνία (EPT PLAY 1).
  • 11:30 Πουέρτο Ρίκο - Τυνησία (ΕΡΤ SPORTS).
  • 14:30 Ιταλία - Σερβία (ΕΡΤ2).
  • 15:00 Βενεζουέλα - Κίνα (ΕΡΤ PLAY 1).
  • 15:30 Ρωσία - Αργεντινή (ΕΡΤ SPORTS).

Πέμπτη 05/09

  • 10:30 Καναδάς - Σενεγάλη (ΕΡΤ PLAY 1).
  • 11:00 Βραζιλία - Μαυροβούνιο (EPT SPORTS).
  • 11:30 Τουρκία - Τσεχία (ΕΡΤ2).
  • 14:30 Λιθουανία - Αυστραλία (ΕΡΤ3).
  • 15:00 Ελλάδα - Νέα Ζηλανδία (ΕΡΤ SPORTS).
  • 15:30 ΗΠΑ - Ιαπωνία (ΕΡΤ2).
  • 15:30 Δομινικανή Δημοκρατία - Γαλλία (ΕΡΤ PLAY 1).