23 Φεβρουάριος 2014, 10:10 - Τελευταία Ενημέρωση: 5 Σεπτέμβριος 2014, 19:32

Συναγερμός για το sexstasy, τη νέα μόδα που οδηγεί στο θάνατο

  • Η τρόικα καταδικάζει σε θάνατο τα παιδιά και τους γέροντές μας!

Συναγερμός για το sexstasy, τη νέα μόδα που οδηγεί στο θάνατο

Πρόκειται για την ανάμειξη του Viagra με ναρκωτικές ουσίες, όπως το ecstasy προκειμένου να ενισχυθεί το αίσθημα της ευφορίας που προκαλεί.

Επιστήμονες από το Πανεπιστήμιο της Νέας Νότιας Ουαλίας, στο Σύδνεϋ σημαίνουν συναγερμό για τους κινδύνους που κρύβει αυτή η πρόσμειξη, η οποία μπορεί να προκαλέσει μία κατάσταση γνωστή ως «σύνδρομο σεροτονίνης». Πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα που προκύπτει από την αλληλεπίδραση των φαρμάκων και εμφανίζεται όταν συσσωρεύεται μεγάλη ποσότητα σεροτονίνης στο σώμα, λένε ειδικοί από το Διεθνές Ερευνητικό Κέντρο για τα ναρκωτικά και το αλκοόλ στην Αυστραλία.

Η σεροτονίνη συχνά αναφέρεται ως «η ορμόνη της ευφορίας», η μεγάλη αύξηση όμως των επιπέδων της μπορεί να προκαλέσει σύγχυση, αποπροσανατολισμό, παραισθήσεις και τρόμο. Σε ακόμα πιο σοβαρές περιπτώσεις μπορεί να οδηγήσει σε επιληπτικές κρίσεις, αρρυθμία, ακόμα και κώμα.

Οι ετήσιες πωλήσεις σε Viagra έχουν αυξηθεί τα τελευταία χρόνια. Η χρήση του δεν αποτελεί όμως πλέον μονοπώλιο των ηλικιωμένων που θέλουν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στη σεξουαλική τους ζωή. Η σωστή χρήση του είναι κάτι αποδεκτό από την Επιστημονική κοινότητα. Ο συνδυασμός του όμως με άλλες ουσίες, προκαλεί ανησυχία τόσο για τη άμεσα σοβαρά σωματικά συμπτώματα, όσο και για τις μακροπρόθεσμες ψυχολογικές συνέπειες.

Πλέον μεταξύ των νέων, το Viagra θεωρείται ναρκωτική ουσία και συχνά αναμιγνύεται με ένα κοκτέιλ από άλλα φάρμακα, όπως είναι η κοκαΐνη και το ecstasy, με πιθανό αποτέλεσμα ακόμα και άμεσα θανατηφόρες συνέπειες.

Πηγή: paraskinio.gr