2 Φεβρουάριος 2019, 20:55 - Τελευταία Ενημέρωση: 2 Φεβρουάριος 2019, 20:54

Basket League: Ο Προμηθέας επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ

• Basket League: Ο Προμηθέας επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ
    Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Προμηθέας Πάτρας - ΠΑΟΚ (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Γιώτα Κορμπάκη)

Η αναμέτρηση ανάμεσα στον Προμηθέα και τον ΠΑΟΚ στην Πάτρα για την 16η αγωνιστική της Basket League εξελίχτηκε σε «μονόλογο» των Αχαιών, που επικράτησαν 82-59 (είναι χαρακτηριστικό ότι στο ημίχρονο είχαν ξεφύγει ακόμη και με +23). Ο Μάκης Γιατράς είδε τέσσερις παίκτες του (Γκίκας, Έλις, Σαλούστρος, Μαϊερ) να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, αλλά κυρίως η άμυνα των γηπεδούχων ήταν αυτή που αποσυντόνισε τον «Δικέφαλο του Βορρά». Χρυσικόπουλος και Μαργαρίτης ξεχώρισαν για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Τα δεκάλεπτα: 21-10, 49-26, 66-41, 82-59.

Η ΑΕΚ ήταν σαφώς ανώτερη από το Ρέθυμνο, χαλάρωσε στην 3η περίοδο επιτρέποντας στους Κρήτες να πλησιάσουν στους 6 πόντους, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και με επιμέρους σκορ 25-11, νίκησε με 82-62. Οι Βινς Χάντερ (20π., 6ρ.) και Μάλκολμ Γκρίφιν (16π.) ήταν οι κορυφαίοι της Ένωσης. Ο Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο μόνος με διψήφιο νούμερο πόντων για τους φιλοξενούμενους (15π.). Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-33, 57-51, 82-62.

Στο «Αντ. Τρίτσης», το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο σουτ! Το Περιστέρι με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο πήρε τη νίκη κόντρα στον Χολαργό με 76-75. Μάλιστα στην αμέσως προηγούμενη επίθεση ο Χολαργός είχε πάρει προβάδισμα, στα 6'', με εύστοχο τρίποντο του Τορλίν Φιτζπάτρικ, που όμως δεν αποδείχθηκε αρκετό. Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν σε τροχιά τετράδας φτάνοντας στις 11 νίκες, ενώ οι γηπεδούχοι παραμένουν στην οκτάδα με δύο περισσότερες νίκες από την ένατη θέση και τον Άρη. Τα δεκάλεπτα: 29-25, 45-39, 55-48, 75-76.

Εικόνα από το παιχνίδι Χολαργός - Περιστέρι (φωτ.:ΑΠΕ-ΜΠΕ / Γεωργία Παναγοπούλου)

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη καθώς στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 79-56 στο Αλεξάνδρειο και αύξησε τη μεταξύ τους διαφορά στις νίκες, καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά από το πρώτο παιχνίδι. Οι Κιτρινόμαυροι, που σημείωσαν 53 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και δέχθηκαν μόλις πέντε στην τελευταία περίοδο, έφτασαν τις έξι νίκες και είναι τρεις πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αντίθετα ο Πανιώνιος γνώρισε την όγδοη διαδοχική του ήττα στο πρωτάθλημα και παραμένει στις τρεις νίκες και στην επικίνδυνη ζώνη. Τα δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56.

Πάνω από την επικίνδυνη ζώνη ανέβηκε η Κύμη μετά από την επικράτησή της με 91-86 κόντρα στον Κολοσσό στη Χαλκίδα. Οι Ευβοιώτες έφτασαν τις τέσσερις νίκες, δύο περισσότερες από την ομάδα της Ρόδου που παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η τριάδα Γουάσινγκτον, Σαγκς και Λιούις σημείωσε 59 πόντους, ενώ πολλές βοήθειες έδωσε, στο ντεμπούτο του στην Basket League, και ο Καρινιάουσκας. Ο Μπράουνινγκ με 22 πόντους και ο Πίνκστον με 18 ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα της Ρόδου που πλησίασε ως και στους τρεις πόντους στο τελευταίο δίλεπτο αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Τα δεκάλεπτα: 24-27, 49-41, 70-64, 91-86.