27 Ιανουάριος 2019, 22:01 - Τελευταία Ενημέρωση: 27 Ιανουάριος 2019, 22:00

Νίκησαν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός, σοκ για Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

• Νίκησαν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός, σοκ για Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ
    Ο Ακπόμ (ΠΑΟΚ) πανηγυρίζει γκολ που πέτυχε στο ματς με τον ΟΦΗ (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / PIXEL)

Με καλή απόδοση ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα τον ΟΦΗ με 4-0 στην Τούμπα και έκανε ένα ακόμα βήμα τίτλου. Τα τέρματα των Μάτος (24΄)  Ακπόμ  (35΄, 53΄) και Ζαμπά (80΄) χάρισαν το τρίποντο στους Θεσσαλονικείς που βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (47β.).

Σήμερα επίσης, για τη 18η αγωνιστική της Super League, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το «Θ. Κολοκοτρώνης», επικρατώντας 2-0 του Αστέρα με τέρματα των Φορτούνη (28΄) και Χριστοδουλόπουλου (50΄).

Μια ψυχωμένη ΑΕΛ έφυγε με βαθμό από το Ολυμπιακό Στάδιο απέναντι στον Παναθηναϊκό, που παρότι προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με πέναλτι του Μακέντα και έπαιξε με παίκτη περισσότερο από τα πρώτα 38 δευτερόλεπτα (!) της αναμέτρησης μετά την αποβολή του Γκοΐκοβιτς, δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό 1-1 από τον Ντέλετιτς στο 54΄ και έμεινε για τρίτο συνεχή αγώνα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Οι Πράσινοι φωνάζουν για πέναλτι στο 87ο λεπτό (τράβηγμα του Ζίζιτς στον Μακέντα από τη φανέλα) που δεν δόθηκε.

Η Λαμία κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου εντός έδρας, επίσης σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Μάκη Χάβου βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 47ο λεπτό με το γκολ του Κουλούρη, ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Τομάς και πήρε τη νίκη στο 76΄ με πέναλτι του Μπαράλες, για το οποίο διαμαρτύρεται η ομάδα του Περιστερίου.