22 Ιανουάριος 2019, 23:35 - Τελευταία Ενημέρωση: 22 Ιανουάριος 2019, 23:32

Ο Προμηθέας αγκάλιασε την πρόκριση στους «16» του BCL (βίντεο)

• Highlights του αγώνα του Προμηθέα Πάτρας με την Στρασμπούρ

Πολύ κοντά στο να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τους «16» του Basketball Champions League, στην παρθενική ευρωπαϊκή συμμετοχή του, βρίσκεται ο Προμηθέας μετά τη νίκη του επί της Στρασμπούρ με 77-64. Σκορ με το οποίο κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, όταν είχε ηττηθεί με πέντε πόντους. Η ομάδα της Πάτρας καθάρισε την υπόθεση νίκη μέσα από την τέταρτη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 22-13.

Οι Αχαιοί έκαναν ρεσιτάλ άμυνας στο σημερινό παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική του BCL στο «Δ. Τόφαλος», περιορίζοντας τους Γάλλους στους 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Πλέον, η ομάδα του Μάκη Γιατρά αύξησε σε 8-4 το ρεκόρ της στον 4ο όμιλο (2η θέση), κάνοντας ακόμη ένα βήμα προς την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ η Στρασμπούρ υποχώρησε σε 6-6. Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64.