20 Ιανουάριος 2019, 22:48 - Τελευταία Ενημέρωση: 20 Ιανουάριος 2019, 22:43

Super League: ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 3-0

• Super League: ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 3-0
    Στιγμιότυπο από το ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης στο ΟΑΚΑ για την 17η αγωνιστική της Super League (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Παναγιώτης Μοσχανδρέου)

Η ΑΕΚ εντυπωσίασε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και επικράτησε με 3-0 του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ, για τη 17η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο 20λεπτο, χάρη στα τέρματα των Μάρκο Λιβάια (9΄), Άλεφ Σαλντάνια (11΄) και Έκι Πόνσε (στο 20ό λεπτό, με πέναλτι και ήταν το 10ο γκολ του σε 15 συμμετοχές). Το σκορ δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη στρέφει την προσοχή της στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Κισσαμικό την Τετάρτη (πρώτος αγώνας στην Κρήτη 1-1) για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στα άλλα παιχνίδια της Κυριακής για τη Super League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ξάνθη-Ατρόμητος 2-1 (Ντουρίτσκοβιτς 35΄, Κάστρο 59΄ - Κουλούρης 5΄), ΑΕΛ-Άρης 0-0 και ΟΦΗ-Παναιτωλικός 3-0 (Ναμπί 26΄,74΄, Βουό 86΄). Η αγωνιστική κλείνει τη Δευτέρα (21/1) με την αναμέτρηση Λαμίας-Παναθηναϊκός.