13 Ιανουάριος 2019, 22:05 - Τελευταία Ενημέρωση: 13 Ιανουάριος 2019, 21:58

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Αστέρα στην Τρίπολη και κρατά το +8 από Ολυμπιακό

• Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Αστέρα στην Τρίπολη και κρατά το +8 από Ολυμπιακό
    Ο Ιγκλέσιας (Αστέρας Τρ.) τρέχει να μαρκάρει τον Ιγκλέσιας (ΠΑΟΚ) σε φάση από το παιχνίδι της Τρίπολης (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Κώστας Κολλιντζογιαννάκης)

Σπουδαία νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από την Τρίπολη επικρατώντας με 3-0 του Αστέρα για την 16η αγωνιστική της Super League. Ο «Δικέφαλος» του βορρά, αφού πέρασε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο κρατώντας το «μηδέν» στα μετόπισθεν με «ήρωα» τον Πασχαλάκη, στην επανάληψη βγήκε πιο δυνατά και «καθάρισε» το ματς.

Στο 65΄ ο Βιερίνια με εκπληκτικό φάουλ έκανε το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Τριανταφυλλόπουλος (90+2'). Λανθασμένα ακυρώθηκε γκολ του Μπίσεσβαρ στο 19΄, ενώ στο 26΄ ο Ιγκλέσιας είχε δοκάρι. Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς στο 79΄ ο Μάτος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Με αυτό το τρίποντο ο πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα έφτασε τους 44 βαθμούς και διατήρησε τη διαφορά του +8 από τον Ολυμπιακό. Στον αντίποδα, οι Αρκάδες έμειναν στους 15 βαθμούς.

Στα άλλα δύο παιχνίδια της Κυριακής, ο δεύτερος της βαθμολογίας (36 β.) Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την πρωτεύουσα της Βοιωτίας, επικρατώντας 2-0 (Φορτούνης 7΄, Γκερέρο 50΄) του Λεβαδειακού. Στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος 2-2 (Μπουζούκης 48΄, Κολοβέτσιος 68΄ - Κάστρο 17΄, 90+7΄) με την Ξάνθη.

Τη Δευτέρα (14/1) πέφτει η αυλαία της αγωνιστικής με τις αναμετρήσεις: Άρης-Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ.