16 Δεκέμβριος 2018, 21:46 - Τελευταία Ενημέρωση: 16 Δεκέμβριος 2018, 21:41

O Παναθηναϊκός νίκησε τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ

• O Παναθηναϊκός νίκησε τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ
    Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού Φεντερίκο Μακέντα σε προσπάθειά του στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Γεωργία Παναγοπούλου)

Με σκόρερ τον Μακέντα και «ήρωα» τον Διούδη, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ, στο σπουδαιότερο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Super League, και έμεινε μόνος στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Ο Ιταλός επιθετικός πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ στο 24΄, πριν αποχωρήσει τραυματίας στο ημίχρονο, ενώ ο 25χρονος τερματοφύλακας των Πράσινων απέκρουσε πέναλτι του Κουλούρη στο 63΄ και εξουδετέρωσε ένα πολύ επικίνδυνο σουτ του επιθετικού των φιλοξενούμενων λίγο αργότερα, συμβάλλοντας έτσι τα μέγιστα ώστε να «κλειδώσει» το τρίποντο για την ομάδα του. Οι Περιστεριώτες, που είχαν και δύο δοκάρια με τον Γιαννούλη και τον Μπουσούλατζιτς (το δεύτερο στην εκπνοή), γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα (πρώτη εκτός έδρας) και υποχώρησαν στην τρίτη θέση.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον ευρωπαϊκό θρίαμβο επί της Μίλαν, ο Ολυμπιακός παρέσυρε (3-0) και τη Λαμία στο «Γ. Καραϊσκάκης», ανεβαίνοντας έτσι στη δεύτερη θέση, μετά την ήττα του Ατρομήτου στο ΟΑΚΑ. ΟΙ Γκερέρο (32΄), Φετφατζίδης (46΄) και Ελαμπντελαουί (51΄) πέτυχαν τα τέρματα των Πειραιωτών, με τα οποία γράφτηκε η 7η ήττα των φιλοξενούμενων στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League, καθώς έμεινε στο 0-0 στη Λάρισα. Στο παιχνίδι, το οποίο έγινε σε έναν άσχημο αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές καλές ευκαιρίες και τελικά πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Επιτέλους νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος επικράτησε σήμερα στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League, της Ξάνθης με 1-0 και κατέκτησε τους τρεις πρώτους βαθμούς του τη φετινή σεζόν. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 59ο λεπτό ο Μπετινέλι. Η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει τη Δευτέρα (17/12) με την αναμέτρηση Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ.