15 Δεκέμβριος 2018, 21:53 - Τελευταία Ενημέρωση: 15 Δεκέμβριος 2018, 21:50

Ο Παναιτωλικός νίκησε πρώτη φορά τον Άρη εκτός έδρας

• Ο Παναιτωλικός νίκησε πρώτη φορά τον Άρη εκτός έδρας
    Οι παίκτες του Παναιτωλικού πανηγυρίζουν στο «Κλ. Βικελίδης» όπου πήραν μια ιστορική νίκη επί του Άρη (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ)

Σπουδαία νίκη πέτυχε απόψε ο Παναιτωλικός στο «Κλ. Βικελίδης», σε παιχνίδι για τη 14η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε 2-1 του Άρη και πήρε το πρώτο τρίποντο της ιστορίας της μέσα στην έδρα των Κίτρινων. Τα γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσαν οι Μαλής (63΄) και Λουσέρο (75΄), ενώ ο Ντιγκινί είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 71΄. Οι Αγρινιώτες στερήθηκαν πολύ νωρίς (10΄) τις υπηρεσίες του Αλχασάν Καμαρά, λόγω σοβαρού τραυματισμού στο γόνατο (σ.σ. αντικαταστάθηκε αναγκαστικά) και έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 31' με πέναλτι που είχε κερδίσει ο Μοράρ από τον Κουέστα. Ο τερματοφύλακας του Άρη αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, όμως ο Μάζουρεκ αστόχησε από τα 11 βήματα.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς νίκησε σήμερα στους «Ζωσιμάδες» τον Πανιώνιο με 3-1, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League. Οι γηπεδούχοι πήραν το καθοριστικό τρίποντο με τα γκολ των Νικολιά (51΄) και Γιάκου (83΄, 89΄ πεν.), ενώ η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 82ο λεπτό με τον Ντουρμισάι.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα στο σκορ και να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα από την Τρίπολη. Οι Κρητικοί σκόραραν με καταπληκτικό φάουλ του Δεληγιαννίδη (26΄), ωστόσο, οι Αρκάδες πίεσαν πολύ στη συνέχεια και κατάφεραν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Τόνσο (62΄, 87΄).