20 Νοέμβριος 2018, 22:53 - Τελευταία Ενημέρωση: 20 Νοέμβριος 2018, 23:09

• Muay Thai: Χρυσό μετάλλιο για τον Κύπριο Π. Μιχαήλ που κέρδισε τρεις Τούρκους στην Αττάλεια
    Ο Παναγιώτης Μιχαήλ στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Open Muay Thai Cup (φωτ.: ΚΥΠΕ)

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η Κύπρος στο Open Muay Thai Cup που πραγματοποιήθηκε στην Αττάλεια της Τουρκίας από τις 14 μέχρι τις 18 Νοεμβρίου, με τον αθλητή Παναγιώτη Μιχαήλ να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 91+ κιλών.

Σύμφωνα με τον προπονητή της κυπριακής εθνικής ομάδας Γιώργο Κωνσταντίνου, ο 25χρονος αθλητής πέτυχε τρεις νίκες εναντίον τριών Τούρκων αθλητών, με σημαντικότερη νίκη την επικράτηση με νοκ άουτ (με συνεχή χτυπήματα και διακοπή από τον διαιτητή) επί του φαβορί της κατηγορίας του, τον Φουρχάν Καρτάλτεπε, τετράκις πρωταθλητή Τουρκίας και εξάκις πρωταθλητή στο άθλημα Sanda.

Ο Π. Μιχαήλ νίκησε στον πρώτο αγώνα τον Χουσεϊν Μπουρούτ, στον δεύτερο αγώνα τον Φουρχάν Καρτάλτεπε και στον τελικό τον Ενές Σεγκιούλ. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Κύπρου δήλωσε απόλυτα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και εξέφρασε την πεποίθηση ότι θα ακολουθήσουν και άλλα χρυσά μετάλλια για την Κύπρο.

• Πηγή: reporter.com.cy / ΚΥΠΕ