17 Νοέμβριος 2018, 17:40 - Τελευταία Ενημέρωση: 17 Νοέμβριος 2018, 17:45

Απόλλων Πόντου-Πλατανιάς: «Διπλό» για τους Χανιώτες στην Καλαμαριά

• Απόλλων Πόντου-Πλατανιάς: «Διπλό» για τους Χανιώτες στην Καλαμαριά
    (Φωτ. αρχείου: ΠΑΕ ΟΦΗ 1925)

Ο Απόλλων Πόντου υπέστη εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον Πλατανιά και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι, αν και είχαν το πλεονέκτημα του παίκτη παραπάνω (αποβολή Ποζατζίδη) από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα στο ματς που έγινε σήμερα για την 4η αγωνιστική.

Η ομάδα των Χανίων σκόραρε με τον Νίλι στο 43΄ και πέτυχε το δεύτερο «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 88ο λεπτό, η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο ματς, ύστερα από την αποβολή του Σουντουρά για τον Απόλλωνα Πόντου (δύο κίτρινες κάρτες).

Το απόλυτο νικών στο πρωτάθλημα της Football League διεύρυνε ο Εργοτέλης, επικρατώντας με 3-0 των Τρικάλων στο Παγκρήτιο. Χάρη στα τέρματα των Κοζορώνη (37΄), Μπουτσάκη (53΄) και Ιατρούδη (76΄), η ομάδα του Ηρακλείου έκανε με άνεση το «4 στα 4» και απολαμβάνει τη... μοναξιά της κορυφής, τουλάχιστον ως την Κυριακή, που παίζει ο Απόλλων Λάρισας.

Ο Ηρόδοτος υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της τη Δόξα, νικώντας με 3-2 μέσα στη Δράμα, σκορ που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Στις πρώτες θέσεις της κατάταξης παραμένει ο Βόλος, ο οποίος επικράτησε στα Χανιά 2-1 του Κισσαμικού.