25 Ιούνιος 2018, 23:21 - Τελευταία Ενημέρωση: 25 Ιούνιος 2018, 23:11

Μουντιάλ 2018: Στους 16 Ισπανία, Πορτογαλία

• Μουντιάλ 2018: Στους 16 Ισπανία, Πορτογαλία
    (Φωτ.: EPA / Rungroj Yongri)

Με συγκλονιστικά παιχνίδια ολοκληρώθηκε η δράση στον 2ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με τις Ισπανία και Πορτογαλία να παίρνουν, δύσκολα, το εισιτήριο για τη φάση των 16, απέναντι σε Μαρόκο και Ιράν αντίστοιχα.

Στην επόμενη φάση η Ουρουγουάη θα παίξει με την Πορτογαλία και η Ισπανία με τη Ρωσία.

Η Ισπανία τα βρήκε σκούρα απέναντι στο Μαρόκο, το οποίο αν και είχε αποκλειστεί, αποχώρησε από τη Ρωσία με ψηλά το κεφάλι, αποσπώντας ισοπαλία 2-2. Ο Μπουταΐμπ στο 14΄ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ερβέ Ρενάρ, αλλά στο 19΄ ο Ίσκο ισοφάρισε σε 1-1. Στο 81΄ ο Εν Νεσιρί πέτυχε το 2-1, αλλά στις καθυστερήσεις ο Άσπας διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Στο άλλο παιχνίδι, το Ιράν άγγιξε το θαύμα της πρόκρισης, αλλά τελικά δεν κατάφερε να νικήσει την Πορτογαλία, μένοντας στο 1-1. Στο 45΄ ο Κουαρέσμα με εξαιρετικό τρόπο πέτυχε το 1-0, αλλά στο 90+3΄ ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Καρίμ Ανσαριφάρντ ισοφάρισε σε 1-1 και στο επόμενο λεπτό ο Ταρεμί έχασε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της νίκης για το Ιράν. Στο 53΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο αστόχησε σε πέναλτι για την Πορτογαλία.