21 Σεπτέμβριος 2013, 14:42 - Τελευταία Ενημέρωση: 5 Σεπτέμβριος 2014, 20:04

Πρωταθλητής Ευρώπης στους Νέους ο Γιώργος Αζωίδης!

• Πρωταθλητής Ευρώπης στους Νέους ο Γιώργος Αζωίδης!

Iδανική πρεμιέρα για τα ελληνικά χρώματα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κάτω των 21 ετών στο τζούντο, που διεξάγεται στο Σεράγεβο, με τον Γιώργο Αζωΐδη να στέφεται για τρίτη φορά στην καριέρα του πρωταθλητής Ευρώπης στους Νέους.

Ο 20χρονος τζουντόκα επικράτησε με εντυπωσιακό τρόπο των αντιπάλων του, νικώντας στον τελικό τον Γερμανό Αντονι Ζίνγκ.

Ετσι, μετά το Σαμόκοφ το 2010 και το Πόρετς το 2012, έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην πρωτεύουσα της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης.

Ο αθλητής του ΑΣ Τζούντο Χαλκιδικής, ο οποίος έχει και ένα ασημένιο μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17 (2009, Κόπερ), στο προκριματικό γκρουπ, σημείωσε τρεις νίκες επί του Ρώσου Μπουζουργκμεχρ Κοντίρι, του Λευκορώσου Μικαλάι Φιλ και του Ιταλού Ματέο Πίρας.

Στον ημιτελικό, ο Ελληνας τζουντόκα νίκησε με Ippon και τον Ούγγρο Μάρτιν Βεγκβαρί, για να έρθει μία ακόμη νίκη στον τελικό επί του Ζινγκ.

Εκεί όπου ξεκαθάρισαν ουσιαστικά από την αρχή όταν ο Αζωΐδης σημείωσε Waza-ari και παρά τις δύο αυστηρές παρατηρήσεις που δέχτηκε, κράτησε τον τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης, παίρνοντας τα συγχαρητήρια από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Νίκο Ηλιάδη.

Στην ίδια κατηγορία ο Γιώργος Φωτιάδης ηττήθηκε από τον Σλοβάκο Ματέι Πόλιακ και αποκλείστηκε πρόωρα.

Πηγή: tanea.gr