10 Αύγουστος 2016, 12:04 - Τελευταία Ενημέρωση: 10 Αύγουστος 2016, 14:09

Ρίο 2016: Ηλιάδης και κουπιά στη μάχη των μεταλλίων – Όλο το πρόγραμμα των Ελλήνων

  • Ρίο 2016: Ηλιάδης και κουπιά στη μάχη των μεταλλίων – Όλο το πρόγραμμα των Ελλήνων
    Ο χάλκινος Ολυμπικονίκης του Λονδίνου Ηλίας Ηλιάδης αγωνίζεται στην κατηγορία των -90 κιλών (φωτ.: EPA / Antonio Lacerda)

Μία ημέρα μετά το χρυσό της Άννας Κορακάκη στο Ρίο, τα ελληνικά χρώματα αναμένεται να εκπροσωπηθούν και πάλι επάξια από τους αθλητές που μετέχουν στην πέμπτη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο «χάλκινος» του Λονδίνου Ηλίας Ηλιάδης μπαίνει στη μάχη με στόχο ένα ακόμα ολυμπιακό μετάλλιο στην κατηγορία των -90 κιλών, ενώ το ελληνικό πλήρωμα της τετρακώπου άνευ αγωνίζεται στον ημιτελικό με στόχο μία από τις τρεις πρώτες θέσεις που οδηγούν στον τελικό.

Πρώτη χρονικά αγωνίζεται η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου στην ξιφασκία και το ατομικό ξίφος ασκήσεως, στο γύρο των «64». Ο ποδηλάτης Γιάννης Ταμουρίδης στις 16:00 συμμετέχει στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης.


(Φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ)

Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών κοντράρεται με την Ουγγαρία για την τρίτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλει τη νίκη ώστε να κάνει αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων, προκειμένου να έχει θεωρητικά ευκολότερη αντίπαλο στον χιαστί προημιτελικό.

Πρεμιέρα σήμερα στην ιστιοπλοΐα για τα σκάφη 470 με τους Παναγιώτη Μάντη και Παύλο Καγιαλή, και για τα Nacra 17 με την Ελληνίδα σημαιοφόρο Σοφία Μπεκατώρου και τον Μιχάλη Πατενιώτη. Συνέχεια και στην προσπάθεια του Γιάννη Μιτάκη στα FINΝ.

Ο Απόστολος Χρήστου θα αγωνιστεί στον προκριματικό των 200 μέτρων ύπτιο. Στα προκριματικά των 200 μέτρων μικτή ατομική ρίχνεται και ο Ανδρέας Βαζαίος.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών την πέμπτη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων:

  • Ξιφασκία* | 14:30, Προκριματικά | Ξίφος ασκήσεως γυναικών ατομικό, Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου.
  • Κωπηλασία | 15:30, Ημιτελικός | Τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου: Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης.
  • Τζούντο | 16:00, Προκριματικά | -90κ. ανδρών, Ηλίας Ηλιάδης.
  • Ποδηλασία | 16:00 | Ατομική χρονομέτρηση ανδρών, Γιάννης Ταμουρίδης.
  • Πόλο | 16:20, 1ος όμιλος ανδρών | Ελλάδα-Ουγγαρία.
  • Ιστιοπλοΐα | 19:05, 3η-4η ιστιοδρομία FINN | Γιάννης Μιτάκης 19:05, 1η-3η ιστιοδρομία Nacra 17 μικτό | Σοφία Μπεκατώρου, Μιχάλης Πατενιώτης • 19:05, 1η-2η ιστιοδρομία 470 ανδρών | Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής.
  • Κολύμβηση ** | 19:25, Προκριματικά | 200μ. ύπτιο ανδρών, Απόστολος Χρήστου 20:09, Προκριματικά | 200μ. μικτή ατομική ανδρών, Ανδρέας Βαζαίος.

* Σε περίπτωση πρόκρισης της Κατερίνας Κοντοχριστοπούλου το πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής: Γύρος των «32» στις 15:10 | Γύρος των «16» στις 17:00 | Προημιτελικός στις 18:00 | Ημιτελικός στις 23:30 | Μικρός τελικός στη 1:20 | Μεγάλος τελικός στις 2:15.

** Σε περίπτωση πρόκρισης των Ελλήνων αθλητών το πρόγραμμα διαμορφώνεται ως εξής: Ημιτελικός 200 μέτρων πρόσθιο στις 4:28 | Ημιτελικός 200 μέτρων μικτής ατομικής στις 5:29.