8 Αύγουστος 2016, 23:45 - Τελευταία Ενημέρωση: 8 Αύγουστος 2016, 23:44

Τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές την 3η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων

• Τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές την 3η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων
    Η Βάσω Βουγιούκα κόντρα στην Γιάνα Εγκοριάν (φωτ.: ΕΡΑ / Sergei Ilnitsky)

Εκτός προημιτελικών στη σπάθη έμεινε η Βάσω Βουγιούκα, παρότι είχε πάρει ισχυρό προβάδισμα κόντρα στη Ρωσίδα Γιάνα Εγκοριάν. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της ξιφασκίας ηττήθηκε τελικά 15-11 και έμεινε εκτός τελικής φάσης. Νωρίτερα, είχε περάσει στους «16» επικρατώντας 15-8 επί της Αμερικανίδας Νταγκμάρα Βόζνιακ.

Έτοιμος να διεκδικήσει μετάλλιο στα Rs:X ιστιοπλοΐας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο είναι ο Βύρων Κοκκαλάνης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βρίσκεται στην τρίτη θέση μετά την ολοκλήρωση των τριών πρώτων ιστιοδρομιών της Δευτέρας, έχοντας δυο δεύτερες θέσεις, μια έκτη και 10 βαθμούς ποινής. Καλή προσπάθεια έκανε και η Αγγελική Σκαρλάτου, η οποία είχε πλασαρίσματα στη 16η και 17η θέση στις δύο πρώτες ιστιοδρομίες, ενώ στην τρίτη τερμάτισε στην έβδομη θέση και αναρριχήθηκε στη 12η της γενικής κατάταξης.

Οι Χρήστου, Τσίλης, Τζιάλλας και Αγγελόπουλος στο σημερινό προκριματικό (φωτ.: EPA / Diego Azubel)

Το εισιτήριο για τη 12άδα πήρε το ελληικό πλήρωμα στην τετράκωπο άνευ πηδαλιούχου. Οι Γιάννης Χρήστου, Γιάννης Τσίλης, Γιώργος Τζιάλλας και Διονύσης Αγγελόπουλος τερμάτισαν δεύτεροι στην προκριματική σειρά τους σε 5:59.65, πίσω από το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο, τους Βρετανούς Αλεξ Γκρέγκορι, Μοχάμεντ Σμπι, Τζορτζ Νας και Κωνσταντίνο Λουλούδη (5:55.59).

Ο Στέφανος Δημητριάδης πάλεψε για την πρόκρισή του στα ημιτελικά των 200μ. πεταλούδα, όμως έμεινε εκτός για τέσσερα εκατοστά του δευτερολέπτο. Ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης τερμάτισε σε 1:56.76, με τον τελευταίο χρόνο που προκρίθηκε να είναι 1:56.72, του Κινέζου Ζουχάο. Νωρίς το μεσημέρι, η Εθνική πόλο έκανε καταπληκτικό παιχνίδι απέναντι στην πανίσχυρη πρωταθλήτρια κόσμου Σερβία και αναδείχθηκε ισόπαλη 9-9.

Οι ελληνικές συμμετοχές την Τρίτη (9/9) είναι οι εξής:

• Σκοποβολή: Άννα Κορακάκη (15:00) 25μ πιστόλι προκριματικά.
  • Τοξοβολία: Ευαγγελία Ψαρρά (15:39) με Καουανάκα (Ιαπωνία) φάση των «32».
  • Τζούντο: Μουστόπουλος Ρομάν (16:54) -81κ πρώτος γύρος με Τurcios (Ελ Σαλβαδόρ).
  • Ιστιοπλοΐα: Γιάννης Μιτάκης (18:05) Finn 1η ιστιοδρομία.
  • Κολύμβηση: Κριστιάν Γκολομέεβ (18:14) 100μ ελεύθερο προκριματικά, Δημήτρης Κουλούρης (18:55) 200μ πρόσθιο προκριματικά, Παναγιώτης Σαμιλίδης (20:00) 200μ πρόσθιο προκριματικά.