3 Απρίλιος 2016, 22:55 - Τελευταία Ενημέρωση: 3 Απρίλιος 2016, 22:23

Super League: Ο Πανιώνιος εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ

• Super League: Ο Πανιώνιος εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ
    Ο Τ. Μπακασέτας (Πανιώνιος) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς της Νέας Σμύρνης (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Σπύρος Χορχούμπας)

Ένα ημίχρονο, το πρώτο, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό απέναντι στον Πανθρακικό, στο άδειο λόγω της τιμωρίας Καραϊσκάκη. Στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής, οι πρωταθλητές νίκησαν την ομάδα της Κομοτηνής με 4-0 χάρις στα γκολ των Πουλίδο (26΄), Πάρντο (40΄) και Ερνάνι (43΄, 90΄).

Ανούσια η ΑΕΚ πέταξε δύο βαθμούς στη Μυτιλήνη, με αντίπαλο την Καλλονή. Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι με ελάχιστες ευκαιρίες οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.

«Χλωμός» παρουσιάστηκε και ο ΠΑΟΚ στην Νέα Σμύρνη. Ο Πανιώνιος πέτυχε σπουδαία νίκη (3-1) και έπιασε τον Δικέφαλο του Βορρά στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα και μπήκε στα πλέι οφ. Ο Μπακασέτας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με δύο τέρματα (39΄, 66΄). Επίσης σκόραρε ο Ανσαριφάντ (82΄) για τους γηπεδούχους ενώ στο 53΄ ο Τζιόλης είχε μειώσει προσωρινά για τον ΠΑΟΚ.

Με ηγέτη τον Σεμπάστιαν Λέτο (δύο γκολ) ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-2 την Βέροια στο «Απόστολος Νικολαΐδης. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Μαραγκού στο 15΄, αλλά η «Βασίλισσα» του Βορρά πέτυχε δύο γκολ από τους Ναζλίδη (25΄) και Μεληκιώτη (58΄). Ο Αργεντινός ισοφάρισε στο 66΄ και στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 3-2.

Ο Σεμπαστιάν Λέτο (Παναθηναϊκός) δέχεται τα συγχαρητήρια συμπαικτών του για γκολ που πέτυχε
στην αναμέτρηση με την Βέροια για την 28η αγωνιστική της Superleague (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Αλέξανδρος Βλάχος)

Ο Ατρόμητος με τέρμα του Λε Ταλέκ (45΄) πήρε σπουδαία νίκη επί του Παναιτωλικού στο Περιστέρι. Με τρίποντο έφυγε από τη Θεσσαλονίκη ο Αστέρας Τρίπολης που επικράτησε 1-0 του Ηρακλή (Φερνάντες 24΄). Ο Λεβαδειακός, με τον Γιακουμάκη να σκοράρει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε ισοπαλία (1-1) απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Για τους φιλοξενούμενους, ο Γιάκος είχε ανοίξει το σκορ στο 85΄. Ο Πλατανιάς έφτασε άνετα στο τελικό 3-1 επί της φιλοξενούμενης Ξάνθης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ανγκούλο, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (19΄, 32΄). Ο Λισγάρας μείωσε προσωρινά σε 2-1 στο 65΄, αλλά ο Μιλούνοβιτς διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75΄.