20 Μάρτιος 2016, 23:17 - Τελευταία Ενημέρωση: 20 Μάρτιος 2016, 21:47

• Super League: Πέρασε από την Τρίπολη ο Ολυμπιακός, υποβιβάστηκαν Καλλονή και Πανθρακικός
    Σκόνδρας (ΠΑΟΚ) και Μανούσος (Καλλονή) σε φάση του αγώνα της Τούμπας για την 27η αγωνιστική της Super League (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ / Σωτήρης Μπαρμπαρούσης)

«Φρένο» στα όνειρα του Αστέρα Τρίπολης για να μπει στην πεντάδα έβαλε ο πρωταθλητής Ολυμπιακός. Με δύο γκολ του Ερνάνι στο ξεκίνημα των ημιχρόνων (1΄, 49΄) οι Ερυθρόλευκοι έφυγαν νικητές (2-1) από το «Θ. Κολοκοτρώνης», στο προτελευταίο χρονικά ματς της 27ης αγωνιστικής της Super League. Για τους γηπεδούχους μείωσε ο Δημούτσος στο 90΄.

Μετά από 3 χρόνια στα.. σαλόνια της Super League, η Καλλονή επιστρέφει στη Β΄ Εθνική. Η ομάδα της Μυτιλήνης ηττήθηκε σήμερα στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ 3-0 και τρεις «στροφές» πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου «αποχαιρέτησε» και μαθηματικά τη μεγάλη κατηγορία. Ο Μυστακίδης στο 28΄ άνοιξε το σκορ, στο 58΄ ο Αθανασιάδης έκανε το 2-0 και στο 77΄ ο Κοροβέσης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάρκος Πάουλο χάρισε μεγάλη νίκη στον Παναιτωλικό επί της ΑΕΚ με 1-0 () στο Αγρίνιο. O Πανθρακικός υποβιβάστηκε και μαθηματικά μετά τη σημερινή του ήττα από τον Ατρόμητο με 1-0 (Λε Ταλέκ 21΄) στην Κομοτηνή. Θυμίζουμε, χθες ο Παναθηναϊκός νίκησε 4-0 τον Ηρακλή, ο Πλατανιάς 1-0 την Βέροια, ενώ Ξάνθη και Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Δευτέρα με το παιχνίδι ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος.