12 Αύγουστος 2013, 17:47 - Τελευταία Ενημέρωση: 5 Σεπτέμβριος 2014, 20:14

Φιλική νίκη για τον Απόλλωνα 1926 στην Καστοριά

• Φιλική νίκη για τον Απόλλωνα 1926 στην Καστοριά

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Καστοριά σε φιλική αναμέτρηση με τον Απόλλωνα 1926. Ακολουθεί η ανακοίνωση της ΠΑΕ Απόλλων 1926.

Παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, η ομάδα μας επικράτησε με 0-2 στην Καστοριά με τον Ανδρέα Παντζιαρά να χρησιμοποιεί 2 διαφορετικές ενδεκάδες στα 2 ημίχρονα. Έτσι έδωσε την ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές του, να "ξεμουδιάσουν" από τις συνεχόμενες προπονήσεις και παράλληλα βγήκαν και κάποια χρήσιμα συμπεράσματα για τον κόουτς και τους συνεργάτες του, όσον αφορά στην "πρόοδο" των παικτών.

Ο Απόλλων ήταν καλύτερος καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έχασε αρκετές ευκαιρίες με σημαντικότερες το δοκάρι του Πασιαλή στο 11΄, ένα καλό σουτ του Μυλώση στο 20' , ένα σουτ εξ επαφής πάλι του Πασιαλή στο 25΄, μέχρι που ήρθε ο Προβατίδης ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 28΄ έκανε το 0-1. Στο 35΄είχαμε τον τραυματισμό του Γκουγκουλιά και την θέση του πήρε ο Βλάχος. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις ο Γκουγκουλιάς υπέστη διάστρεμα και θα μείνει εκτός προπονήσεων για περίπου 10 μέρες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ανδρέας Παντζιαράς άλλαξε σχέδον όλη την ενδεκάδα του εκτός του Καρατζιοβαλή και του Βλάχου. Πάλι ο Απόλλων ήταν καλύτερος και διπλασίασε τα τέρματα του στο 67΄με κεφαλιά του Ναλμπάντη έπειτα από σέντρα του Βλάχου. Στο 69΄είχαμε ένα καλό σουτ του Βέργου να περνάει αουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποια ξεσπάσματα με 2-3 αντεπιθέσεις σε όλο το παιχνίδι αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι ιδιαίτερο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Καστοριά: Στρέπι, Σαββαϊδης, Τάκο, Αναγνωστόπουλος, Τάντζης, Μπαϊρακτάρης, Βελλίδης, Παναγιωτίδης, Αλεξανδρίδης, Παπαδόπουλος, Σαββίδης. 'Επαιξαν επίσης και οι Μαντζάνας, Βιέρος, Τερεζίου, Τούλιος, Κάμε, Γεωργιάδης, Σαραφιανός, Τσόπρας, Γανόλης, Στεργίου, Χριστοφορίδης, Ρεντίνας και Μιχιτσόπουλος.

Π.Α.Ε. Απόλλων 1926: Καρατζιοβαλής (60΄Βαλσαμάκης), Σακκάς, Λιόνης, Κισκαμπάνης, Μανουσαρίδης, Παρμαξίδης, Προβατίδης, Παντελιάδης, Μυλώσης, Πασιαλής, Γκουγκουλιάς (35 λ.τ. Βλάχος)

Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν Βαλσαμάκης, Αλμπάνης, Βέργος, Βέντζιος, Λουϊζίδης,  Βλάχος, Ορφανός, Κτιστόπουλος, Πιτσόκος και Μωϋσίδης.

Μετά το τέλος του αγώνα, η Π.Α.Ε. Απόλλων 1926 εξέδωσε ανακοίνωση για την άψογη φιλοξενία τους στην Καστοριά.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

“Η ΠΑ.Ε. Απόλλων 1926 θα ήθελε να ευχαριστήσει τον πρόεδρο, την διοίκηση και τον κόσμο της ομάδας της Καστοριάς, για την άψογη φιλοξενία τους τόσο πριν από το χτεσινό φιλικό αγώνα, όσο και μέτα την λήξη του παιχνιδιού και τους εύχεται να έχει μια καλή πορεία στο πρωτάθλημα της Football League 2 και να πετύχουν τους στόχους τους.”

Πηγή: paeapollon1926.gr