24 Οκτώβριος 2015, 23:34 - Τελευταία Ενημέρωση: 24 Οκτώβριος 2015, 23:30

Basket League: Άρης-ΠΑΟΚ 84-72

• Basket League: Άρης-ΠΑΟΚ 84-72
    (Φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ/Σωτήρης Μπαρμπαρούσης)

Ο Άρης αναδειχθηκε νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης καθώς επικράτησε 84-72 του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Ήταν μια σκληρή μονομαχία ανάμεσα στις δύο ομάδες, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Οι φίλαθλοι του Άρη δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα στο «Nick Galis Hall». Βοήθησαν πολύ την ομάδα τους, ειδικά όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, ακόμα και με δέκα πόντους.

Για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κορυφαίος ήταν ο Γουάιτ (20 πόντους). Απ’ την άλλη, ο Δικέφαλος του Βορρά είχε πρωταγωνιστές τους Χάτσερ και Βασιλειάδη που σημείωσαν 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Ο Άρης πανηγύρισε το δεύτερο τρίποντο, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης στη φετινή σεζόν της Basket League.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η ΑΕΚ νίκησε 82-65 τα Τρίκαλα, ενώ ο Κολοσσός πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Απόλλωνα Πατρών επικρατώντας 74-58.

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας ήταν καταιγιστικός κόντρα στη «νεοφώτιστη» Καβάλα (89-74) και το Λαύριο έκανε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην Κηφισιά (82-79).