17 Οκτώβριος 2015, 22:46 - Τελευταία Ενημέρωση: 17 Οκτώβριος 2015, 22:49

Super League: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-0

• Super League: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 4-0
    Προσπάθεια του Γκάλο (ΑΕΚ) επιχειρεί να ανακόψει ο Σιόβας (Ολυμπιακός), σε φάση από το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής στο Καραϊσκάκη (φωτ.: ΑΠΕ-ΜΠΕ/Παναγιώτης Μοσχανδρέου)

Ο Ολυμπιακός νίκησε 4-0 την ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Super League και με το «7x7» προελαύνει για τον τίτλο.

Οι Ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Μποτία στο 28’ και πέτυχαν άλλα τρία τέρματα στο δεύτερο 45λεπτο με τους Ιντέγε (70΄) και Φορτούνη (78΄, 90+4΄ π.).

Πλέον, είναι ήδη στο +8 από την Ένωση που ήταν κακή στο τελευταίο 20λεπτο και μοιραία γνώρισε την ήττα με βαρύ σκορ.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 21 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά του στο +6 από το δεύτερο της βαθμολογίας Παναθηναϊκό, που αγωνίζεται τη Δευτέρα (19/10) εντός έδρας με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μ. Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Σιόβας, Μποτία, Μαζουακού, Κασάμι, Μιλιβόγεβιτς, Σεμπά (79' Ερνάνι), Ντουρμάζ (64' Πάρντο), Ντομίνγκες (76' Φορτούνης), Ιντέγε.

ΑΕΚ (Τ. Δέλλας): Μπαρόχα, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (63' Μπουονανότε), Πλατέλλας (76' Κρισάντους), Μπαρμπόσα, Μάνταλος (82' Κορδέρο), Αραβίδης.