29 Απρίλιος 2015, 21:06 - Τελευταία Ενημέρωση: 29 Απρίλιος 2015, 21:11

Άξιος πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ στο βόλεϊ!

• Άξιος πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ στο βόλεϊ!
    Ο Γκομέζ Ερνάντο πανηγυρίζει κατά τη διάρκεια του αγώνα ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός, στον τρίτο σε σειρά τελικό του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας (Φωτ.: ΑΠΕ ΜΠΕ / Σωτήρης Μπαρμπαρούσης)

Θρίαμβος για τον ΠΑΟΚ που έκανε το νταμπλ στο βόλεϊ! Με την υποστήριξη 9.000 οπαδών του ο Δικέφαλος του Βορρά νίκησε 3-0 σετ τον Ολυμπιακό και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία του. Στην κατάμεστη PAOK Sports Arena, οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη επικράτησαν των Ερυθρόλευκων (και) στον τρίτο τελικό της VolleyLeague γράφοντας έτσι μια λαμπρή σελίδα στην ιστορία της ομάδας.

Με μπροστάρηδες τους Γκόμεζ και Χιμένες, «σκούπισε» τη σειρά των τελικών με τρεις νίκες και έκανε το νταμπλ, αφού πριν λίγο καιρό είχε κατακτήσει και το Κύπελλο Ελλάδας. Μάλιστα,  αυτή η σπουδαία ομάδα πέτυχε κάτι μοναδικό: πήρε το πρώτο νταμπλ στα 89 χρόνια ιστορίας του ΠΑΟΚ σε όλα τα αθλήματα!

Όπως είναι λογικό, αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα στήθηκε ένα τρελό πανηγύρι από τους οπαδούς της ομάδας που γέμισαν ασφυχτικά το Παλατάκι και δημιούργησαν μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

Τα σετ: 25-16, 25-19, 25-23.