15 Μάρτιος 2015, 09:33 - Τελευταία Ενημέρωση: 15 Μάρτιος 2015, 09:48

Νέα απώλεια για ΠΑΟΚ - επέλαση για Παναθηναϊκό

• Νέα απώλεια για ΠΑΟΚ - επέλαση για Παναθηναϊκό
    Ρόμπερτ Μακ - Μπράιαν Λουί μάχονται για την κατοχή της μπάλας. Φωτ.: Μπαρμπαρούσης Σωτήρης ΑΠΕ - ΜΠΕ

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες, αφού ήρθε χθες ισόπαλος 0-0 στην Τούμπα με τον Αστέρα Τρίπολης. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός συνέχισε την ξέφρενη πορεία του, κερδίζοντας στο Παγκρήτιο τον Εργοτέλη με 2-0, σημειώνοντας την όγδοη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος του βορρά για ένα ακόμη παιγνίδι δεν ικανοποίησε κι έδειξε ότι διέρχεται κρίση. Ο Μακ ήταν ο μοιραίος παίκτης του ΠΑΟΚ, αφού έχασε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για την ομάδα του, ενώ ο Κάτσε που επέστρεψε από τιμωρία, «κατάφερε» και πάλι να αποβληθεί στο 80ο λεπτό, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες! Οι φιλοξενούμεοι συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας και τον κατέκτησαν σχετικά εύκολα.

Ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» το παιγνίδι στο πρώτο ημίχρονο, με τέρματα των Μπέργκ στο 31ο λεπτό και Ατζαγκούν στο 40ο λεπτό. Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου έκαναν συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση επί του Εργοτέλη, που τον σφίγγει όλο και περισσότερο η θηλειά του υποβιβασμού.

Στον άλλο αγώνα χθες, ο Ατρόμητος νίκησε 2-0 τον Πανθρακικό με τέρματα των Μαρσελίνιο (31') και Ούμπιντες (44΄). Τα παιγνίδια και αυτής της αγωνιστικής γίνονται «κεκλεισμένων των θυρών», ύστερα από απόφαση του Υφυπουργού Αθλητισμού, Σταύρου Κοντονή.