11 Μάρτιος 2015, 22:10 - Τελευταία Ενημέρωση: 11 Μάρτιος 2015, 22:18

Διακόπηκε οριστικά ο αγώνας ΑΕΚ-Ολυμπιακός λόγω εισβολής οπαδών στο γήπεδο

• Διακόπηκε οριστικά ο αγώνας ΑΕΚ-Ολυμπιακός λόγω εισβολής οπαδών στο γήπεδο
    Το γκολ έχει μπει στο τέρμα της ΑΕΚ και οι κιτρινόμαυροι διαμαρτύρονται για χέρι

Όλα κυλούσαν ομαλά στο Ολυμπιακό στάδιο, στον επαναληπτικό αγώνα ΑΕΚ-Ολυμπιακού για το Κύπελλο Ελλάδας.

Η Ένωση κρατούσε στα χέρια της την πρόκριση, αλλά στο 89ο λεπτό ο Χάρα, ύστερα από πάσα του Φορτούνη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη, χαρίζοντας την πρόκριση στον Ολυμπιακό (1-0).

Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτύρονται ότι ο παίκτης του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε το χέρι του, ενώ στη αρχή της φάσης πριν να πάρει τη μπάλα ο Αφελάι είχε βγει πλάγιο άουτ. Μετά το τέρμα του Χάρα, μία μερίδα οπαδών της ΑΕΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, πετώντας αντικείμενα, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί ένας αστυνομικός και ο διαιτητής να διακόψει τον αγώνα. Είχαν προηγηθεί οι προκλητικοί πανηγυρισμοί του Βίτορ Περέιρα.

«Με Γκιρτζίκηδες, Καλογερόπουλους και Ζωγράφους δεν φτιάχνει το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η Πολιτεία έχει διάθεση να το φτιάξει και είμαστε στο πλευρό της. Το ελληνικό ποδόσφαιρο έχει πιάσει πάτο», τόνισε φανερά απογοητευμένος μετά το τέλος του ματς ο Δημήτρης Μελισσανίδης.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα. Έχασε δύο ευκαιρίες με τον Μάνταλο στο 55ο και 57ο λεπτό, αλλά την ευκαιρία της χρονιάς έχασε ο Ντοσεβί στο 76ο λεπτό, όταν σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι του Ανέστη!